Prawie co dziesiąte dziecko w Polsce cierpi z powodu głodu lub niedożywienia.
opplogo 1procent opplogo 1procent opplogo

Osteoporoza grozi niedoĹźywionym dzieciom!

Większości z nas osteoporoza kojarzy się z chorobą ludzi starszych. Jednym z wytłumaczeń częstego występowania tej przypadłości w Polsce powojennej był głód i złe odżywianie się ludzi w czasie okupacji. Zazwyczaj uważało się, że młodszych pokoleń ryzyko już nie dotyczy. Tymczasem zaskoczenie wzbudziły badania wykonane dwa lata temu w Łodzi.  Ich wyniki wskazały na to, że prawie 40 proc. uczniów jednej ze szkół jest zagrożonych tą straszną chorobą.

Osteoporoza to choroba, której objawem jest postępujące zmniejszenie gęstości kości. Szkielet zaatakowany przez chorobę jest coraz mniej wytrzymały. Łatwo wtedy o złamania, nawet przy najmniejszej kontuzji. Szczególnie coś takiego może się zdarzyć  u niedożywionych dzieci, które są aktywne fizycznie. Gdy dziecko przez dłuższy czas niedojada, wystarczy upadek na boisku i nieszczęście gotowe.

W związku z tym, że po trzeciej dekadzie życia maleje gęstość kości, ważne jest by była ona jak największa w szczytowym okresie. Żeby mieć z czego tracić masę kostną z wiekiem, ważny jest dobry początek, czyli jak najlepsza jakość kości w okresie dorastania. Jeśli ta jakość jest rzeczywiście wysoka, organizm ma z czego tracić i choroba może w ogóle nie wystąpić lub jej objawy nie są tak dokuczliwe. Jeżeli osteoporoza zaatakuje już małe dziecko, to stajemy przed poważnym problemem. Leczenie farmakologiczne  u dzieci jest wyjątkowo trudne. Nie wolno podawać im leków, które są stosowane u dorosłych.

Dlatego tak bardzo waĹźne jest by dzieci były dobrze odĹźywione. Trzeba jak najwięcej wysiłku włoĹźyć w zapobieganie chorobom wywołanych przez brak odpowiednich składnikĂłw pokarmowych. W zasadzie nie trzeba tak wiele. Po prostu wystarczy zapewnić dziecku ciepłe, poĹźywne i wartościowe posiłki. Dlatego Polska Fundacja Pomocy Dzieciom „Maciuś” wkłada wiele wysiłku w to, by dotrzeć z paczkami Ĺźywnościowymi do jak największej ilości rodzin. Syte dzieci to zdrowe dzieci.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup/Osteoporoza-u-dzieci_33645.html

Zobacz inne wpisy z tej kategorii: Informacje od Fundacji

Komentarze wyłączono.