Prawie co dziesiąte dziecko w Polsce cierpi z powodu głodu lub niedożywienia.
opplogo 1procent opplogo 1procent opplogo

Konferencja „Bieda w bogatym mieście”

28 marca, w Warszawie, w bielańskim ratuszu, odbyła się konferencja „Bieda w bogatym mieście”, która spotkała się z dużym zainteresowaniem wielu środowisk, w tym urzędników, ludzi nauki i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Współorganizatorami wydarzenia były: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Warszawa w Europie i Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bielany.

Wydarzenie uzmysłowiło wszystkim, że metropolie charakteryzują się podatnością na utrwalanie się a nawet pogłębianie sfer nierówności szans, co powoduje narastanie kontrastów w lokalnym społeczeństwie. Szczególnie w wielkich miastach nierówności dochodowe powodują istotne różnice w stylu życia, a to ze względu  na wysokie koszty utrzymania. Jako wyzwania wymagające interwencji określono: niedobory funkcjonalne i infrastrukturalne, zagrożenia dla bezpieczeństwa oraz wszelkie terytorialne kumulacje problemów społecznych.

W konferencji wzięło udział wiele osób z zagranicy. Paneliści z Niemiec dużą uwagę poświęcili obliczom biedy oraz przedstawieniu strategii w jej zwalczaniu na poziomie komunalnym i regionalnym. Na uwagę zasługiwała obecność pani Bärbel Beuermann, posłanki parlamentu Północnej Nadrenii-Westfalii oraz dr Carolin Butterwegge, której wystąpienie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Jego tematyka obejmowała ubóstwo dzieci w bogatym kraju oraz rozmiary, skutki i przyczyny ich biedy.

Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej na Bielanach, dr Ewa Flaszyńska, reprezentowała stronę polską. Prezentowała ona temat: „Ubóstwo w stolicy. Warunki i jakość życia warszawiaków”, przybliżając słuchaczom problem kontrastów w poziomie życia mieszkańców Warszawy. Zaprezentowane zostały także obowiązki samorządu i pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym na przykładzie Bielan.

Źródło: http://www.opsbielany.waw.pl/index.php?go=wyd

Zobacz inne wpisy z tej kategorii: Informacje od Fundacji

Komentarze wyłączono.