Prawie co dziesiąte dziecko w Polsce cierpi z powodu głodu lub niedożywienia.
opplogo 1procent opplogo 1procent opplogo

Nienajlepsza sytuacja matek i ich dzieci

Los polskich dzieci zależy od sytuacji ich rodziców, dlatego warto zapoznać się z najnowszym raportem organizacji Save the Children pt. „Sytuacja matek na świecie”. To już trzynaste z kolei porównanie sytuacji matek ze 165 krajów. Każdego roku ocenia się w dokumencie, jakie są warunki w poszczególnych krajach do tego aby zostać matką. Oprócz zawartego rankingu, można w nim znaleźć dogłębną analizę problemu żywienia dzieci.

Organizacja Save the Children porównuje między innymi czynniki takie jak: zdrowie matek, status ekonomiczny i dostęp do żywności. W raporcie jest zwrócona szczególna uwaga na ciężką sytuację matek i dzieci wynikającą także z niedożywienia. Zdarza się, że najmłodsi mają bardzo ograniczony dostęp do wartościowych składników odżywczych, co powoduje, że ich mózgi i ciała nie rozwijają się zgodnie z normami. Niedożywienie jest szczególnie niebezpieczne przez pierwsze tysiąc dni życia dziecka.

Zaskakują dane, z których wynika, iż wzrost gospodarczy nie zawsze jest pomocny w walce z niedożywieniem dzieci. Prawdą jest, że trzeba również woli politycznej i efektywnych strategii. I tak, w niektórych stosunkowo biednych krajach odsetek dzieci niedożywionych systematycznie się zmniejsza, a zdarza się, że kraje z lepszymi zasobami niekoniecznie radzą sobie z tym problemem.

Polska zajęła 28 miejsce, tuż za Austrią i Czechami, a przed Chorwacją i Japonią. Choć znaleźliśmy się w miarę wysoko w rankingu, niekoniecznie jest to powodem do zadowolenia. Kraje, które teoretycznie radzą sobie od nas gorzej wyprzedzają nas w tym zestawieniu. Są to między innymi Białoruś, Słowenia, Estonia, Węgry i Litwa.

Sylwia Chutnik, prezes fundacji MaMa w rozmowie z TOK FM podkreśliła, że: „Miejsca na tego typu indeksach nie zmieniają się z roku na rok, ponieważ takie, a nie inne dane są efektem wieloletniej polityki rodzinnej lub jej braku. (…)Ten wynik Polski, kraju z wielkimi aspiracjami, jest żenujący”

Carol Miles, przewodniczący organizacji Save the Children powiedział, Ĺźe przedstawione sprawozdanie jasno pokazuje, Ĺźe kryzys chronicznego niedoĹźywienia ma katastrofalne skutki dla zarĂłwno dla matek i ich dzieci. Zaznaczył, Ĺźe potrzebny jest światowy lider w kwestii rozwiązania problemu niedoĹźywienia, tak aby polityka i programy wprowadzane w celu zapewnienia ochrony zdrowia pozwoliły na przeĹźycie matek i ich dzieci”.

Organizacja Save the Children wzywa do globalnych działań na rzecz rozwiązania problemu niedożywienia matek i dzieci, ale na to być może trzeba jeszcze będzie długo czekać. Dlatego Fundacja Maciuś stara się rozwiązywać ten problem lokalnie poprzez dostarczanie paczek żywnościowych i finansowanie posiłków w polskich szkołach.

Źródła:

http://biznes.onet.pl/raport-organizacji-save-the-children-najlepiej-mie,18515,5124727,onet-wiadomosci-detal

http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,11738662,_Zenujacy__wynik_Polski_w_corocznym_raporcie_dot_.html

http://www.doz.pl/newsy/a8546-RSS

Zobacz inne wpisy z tej kategorii: Informacje od Fundacji

Komentarze wyłączono.