Oprócz przypadków już wspomnianych, niektóre produkty paczkowane do użytku spożywczego będą podlegać obowiązkowej etykiecie WYŁĄCZENIE; lista jest dość długa, ale w zasadzie dotyczy: napojów, drożdży, gum do żucia, dodatków żelujących lub zagęszczaczy, żywności w zbyt małych opakowaniach itp.
Szczegółowe informacje na temat różnych elementów oznakowania wartości odżywczej
Producenci żywności wysokiej jakości mają tendencję do poprawiania właściwości odżywczych swoich produktów poprzez atrakcyjną graficznie i szczegółową etykietę. Ponieważ produkcja zdrowej i oryginalnej żywności kosztuje więcej niż uciekanie się do ekonomicznych skrótów przemysłowych, w rzeczywistości nie informowanie kupującego o jej korzystnych właściwościach przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego.
W ten sposób na etykietach żywieniowych pojawiają się liczne elementy i grafiki.
W ten sposób staramy się przekazać konsumentowi poczucie jakości, podkreślając np. niską zawartość składników odżywczych uznawanych za szkodliwe dla zdrowia.
Tytułem przykładu, poniżej znajduje się tekst szczególnie obszernej etykiety żywności: następnie wyjaśnimy szczegółowo znaczenie każdego pojedynczego elementu:
wartość energetyczna
- kcal
- 213 Wskazuje energię wyrażoną w kcal dostarczaną przez 100 g pokarmu
- kj
900 Wskazuje energię wyrażoną w kilodżulach dostarczaną przez 100 g jedzenia
BIAŁKO 5,3 g Wskazuje gramy białka zawarte w 100 g pokarmu
WĘGLOWODANY 58 g Wskazuje gramy węglowodanów zawarte w 100 g pokarmu
z których cukrów:
- w tym skrobia:
- 8 gramów
- 50g
Wskazuje, że węglowodany obecne w 100 g żywności składają się z
- x gram cukrów prostych
- x gramów skrobi
TŁUSZCZ 9 g Wskazuje gramy tłuszczu zawarte w 100 g żywności
z którego:
- nasycony
- jednonienasycone
- wielonienasycone
- 4,3 g
- 3,3 grama
- 1,4 g Wskazuje, że tłuszcze zawarte w 100 g żywności składają się z:
- x gramów tłuszczów nasyconych
- x gramów tłuszczów jednonienasyconych
- x gramów tłuszczów wielonienasyconych
BŁONNIK
9 g Wskazuje całkowitą ilość gramów błonnika zawartych w 100 g żywności
z którego:
- rozpuszczalny
- nierozpuszczalny:4 gramy
- 5 gramów
Wskazuje, że błonnik obecny w 100 g żywności składa się z:
- x gramów błonnika rozpuszczalnego
- x gramów błonnika nierozpuszczalnego
SOD 4 g Wskazuje gramy sodu zawarte w 100 g żywności Witaminy: Wskazuje zawartość witamin w 100 gramach żywności: B1 0,3 mg 21% * * RDA: porównuje zawartość witamin ze skalą RDA B6 0,5 mg 30% * PP 6,8 mg 38% *.
* Oprócz wartości odżywczych na 100 gramów karmy, wartości na porcję lub na sztukę można podać na etykiecie żywieniowej.
Wartość energetyczna
Kcal: kilokaloria (w języku potocznym kaloria) oznacza ilość ciepła potrzebną do podniesienia temperatury 1 kg wody destylowanej z 14,5°C do 15,5°C. W mowie potocznej termin „kilkaloria” jest skrócony do „kalorii”, co w rzeczywistości powoduje błąd w ocenie, ponieważ jedna kilokaloria to 1000 kalorii.
Kjoule: w systemie międzynarodowym jednostką miary ciepła nie jest kaloria, ale dżul. Ta wartość musi być podana na etykiecie, aby była zgodna z międzynarodowymi standardami.
Jedna kaloria to 4,186 dżuli, więc aby przejść od kcal do kdżulów, pomnóż je przez 4,186.
Wartość energetyczna żywności pozwala nam zrozumieć, czy jest to żywność hipo- czy hiperkaloryczna, zarówno w ujęciu ogólnym, jak i szczegółowym (np. porównując go z żywnością z tej samej grupy).
Strzeż się oszustw! Częstym błędem jest mylenie kalorii na 100 gramów i kalorii na sztukę. Nie ma pewności, że jedzenie jest mniej kaloryczne niż inne tylko dlatego, że jest to jego porcja. Argument jest ważny wtedy i tylko wtedy, gdy obie części są równoważne. Czy 10-gramowa porcja masła czy 75-gramowa porcja przekąski jest bardziej kaloryczna?!