Może się również zdarzyć, że na etykiecie żywieniowej pojawi się nieprawidłowa wartość energetyczna. Aby sprawdzić spójność tych danych, wystarczy zaopatrzyć się w długopis i papier i wykonać następujące obliczenia:
- Wartość energetyczna (kcal) = 4 * (g białka + g węglowodanów) + 9 * (g tłuszczu)
- Wartość energetyczna (kdżul) = Wartość energetyczna (w kcal) * 4,186
Kalorie, które są podstawowym parametrem określającym zdrowotność żywności, są tylko jednym z wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę: lepsze salami domowej roboty o wartości 450 Kcal/100 gramów lub salami „przemysłowe” z syntetyczną osłonką, aromatami, azotynami , barwniki i różne konserwanty od 400 Kcal/100 gramów?
Więcej informacji: Dzienne zapotrzebowanie na kalorie
Białka W naszym organizmie białka pełnią funkcję plastyczną i jako takie ingerują w mechanizmy odnowy tkanek. W szczególnych warunkach białka pełnią również funkcję energetyczną, ale w zbilansowanej diecie ta rola jest marginalna.
Dietetycy zalecają przyjmowanie w ciągu dnia ilości białka równej około 15-20% dziennego spożycia kalorii, co odpowiada około 1 g białka na kg masy ciała. Ta potrzeba wzrasta podczas wzrostu, ciąży i karmienia piersią.
Jaki rodzaj?
2/3 tych białek powinno pochodzić z produktów pochodzenia zwierzęcego, a 1/3 z produktów pochodzenia roślinnego.
Aby dowiedzieć się więcej: Białka
Generalnie do żywienia wykorzystuje się zarówno żywność występującą w naturze, taką jak jajka, warzywa i owoce, jak i przetworzoną, taką jak ciastka i makarony oraz produkty przemysłu rolno-spożywczego poddane zabiegom konserwującym. żywność i przetwory.
Wszystkie pakowane produkty spożywcze są dostarczane z etykietą żywności, którą należy nauczyć się czytać z należytą uwagą, aby zrozumieć wszystkie zawarte w niej informacje i mieć odpowiednią świadomość tego, co jesz (przeczytaj Bufala).
Etykietowanie produktu odgrywa szczególnie ważną rolę, ponieważ opisuje jego cechy i pozwala kupującym wybrać ten, który najlepiej odpowiada ich potrzebom. Etykieta stanowi rodzaj dowodu tożsamości produktu; dlatego musi być napisane w jasnej i kompletnej formie oraz być zgodne z prawdą.
W tym zakresie rozporządzenie wspólnotowe nr. 1169 z dnia 25 października 2011 r. oraz późniejsza integracja z Rozporządzeniem Delegowanym (UE) nr. 78/2014 wprowadziła nowe przepisy dotyczące obowiązkowych i dobrowolnych informacji żywieniowych na etykietach produktów rolno-spożywczych, zaspokajając tym samym potrzebę wspólnych przepisów europejskich, stosowanych we wszystkich państwach członkowskich.
Etykiety żywności
Etykieta żywności, aby umożliwić konsumentowi łatwy dostęp do informacji o kupowanym produkcie, musi być:
- jasne
- czytelny
- zrozumiale
- nieusuwalny (nie może być usunięty)
nie może:
- wprowadzać odbiorców w błąd
- właściwości lecznicze lub zapobiegające chorobom
Znajomość cech zakupionego produktu pozwoli konsumentowi na jego prawidłowe i we właściwym czasie użycie, będzie wiedzieć, skąd pochodzi i gdzie został zapakowany, co jest szczególnie przydatne w przypadku sytuacji kryzysowych związanych z żywnością, oraz uzyskać informacje na temat skład składników i właściwości odżywcze.