Prawie co dziesiąte dziecko w Polsce cierpi z powodu głodu lub niedożywienia.

0

Kiedy słuchamy apetytu na słowa, zwykle myślimy o zdjęciach pokazywanych przez różne terminale telewizyjne: dzieci borykających się z niedożywieniem w Afryce czy Azji. Niestety ta straszna sprawa jest tuż obok nas.

Statystycznie młodzieniec z naszej okolicy, dobrzy przyjaciele, który trafił dziś do placówki bez choćby najmniejszej kanapki, to dziecko niedożywione lub głodne.

Według ostatnich badań około 30-70% polskich dzieci w wieku szkolnym jest niedożywionych.

Różnorodność tych młodych ludzi jest zróżnicowana w zależności od obszaru kraju, wielkości miasta, a także stopnia bezrobocia w oferowanej lokalizacji. Jednym z najbardziej przerażających punktów jest to, że liczba dzieci potrzebujących jedzenia stale rośnie. Odczucie apetytu jest ściśle związane z niskim poczuciem godności własnej – szacunku do samego siebie należnego każdemu człowiekowi, który wpływa na odpowiednie zaangażowanie w życie społeczne.

  • Problem apetytu w Polsce to nie tylko kwestia całkowicie finansowa, ale także społeczna. Jest to głównie problem moralny, który zmusza nas do podjęcia wszelkich możliwych kroków w celu zmniejszenia jego zasięgu, a także walki z jego występowaniem.
  • Uczucie złego odżywiania dotyka wielu dzieci i nastolatków. Prawie co trzeci uczeń w Polsce rozpoczyna naukę na wolnym brzuchu. Najbardziej narażone na ubóstwo są młodzi ludzie w wieku poniżej 15 lat.
  • Nie mają wpływu na wybór rodziny, w której dorastają. Większość z nich rozwija się w rodzinach żyjących na granicy ubóstwa, rodzinach bezrobotnych, wielodzietnych, niewystarczających i patologicznych.

Wszyscy rozumiemy, że odpowiednie odżywianie oznacza zdrowie i dobre samopoczucie, idealny rozwój fizyczny, a także intelektualny, a także dobre samopoczucie. W takim scenariuszu zapotrzebowanie na suplementy przeradza się z reakcji serca na odpowiedzialne działania w kierunku dzieci i młodzieży.

Jedną z najczęstszych oznak złego odżywiania dziecka są:

  • prośba o jedzenie,
  • Dyskomfort w żołądku
  • skrócenie odkrywania osobowości,
  • letarg lub nieumiejętność skupienia się na jednej czynności
  • zły, ignorowany wygląd,
  • brak podstawowych artykułów szkolnych,
  • wychudzenie.

W gamie Gloss ponad 10% stażystów nadal znajduje się poza obszarem opieki społecznej i różnych innych organizacji działających w dziedzinie żywienia uzupełniającego. Ponad połowa szkół podaje, że ma ponad 20 takich praktykantów (zwykle w każdej placówce na posiłek czeka 26 dzieci).

Według badań GUS w 2005 r. ok. 2 tys. 44% osób w parach z czterema lub więcej niesamodzielnymi dziećmi żyło poniżej minimalnego poziomu egzystencji, podczas gdy około. 22% osób w małżeńskich gospodarstwach domowych z 3 pozostającymi na utrzymaniu dziećmi. Przeprowadzone badanie potwierdziło, że odsetek osób żyjących poniżej oficjalnej (prawnej) granicy uprawniającej do uzyskania zasiłku socjalnego wynosi w Polsce 18%. Dodatkowo ponad 23% uczestników subiektywnie analizujących swoją sytuację materialną tłumaczyło poziom swoich dochodów jako ledwie wystarczający do zaspokojenia ich standardowych wymagań.

Skutkiem takiej sytuacji finansowej kilku gospodarstw domowych jest ich minimalny dostęp do żywności ze względu na brak środków na ich zakup. Członkowie rodziny ograniczają dochody na żywność, co skutkuje ich niedożywieniem, a co gorsza, rosnącym głodem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj